rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
Archiwum newsów - marzec 2011


W tym roku obchodziliśmy uroczyście 30 rocznicę strajku na Podbeskidziu, w którym czołową rolę odegrała załoga FSM. Przypomnę czytelnikom, że zarówno w lecie 1980 roku jak i w styczniu i w lutym 1981 roku zanim doszło do strajków, to były organizowane wiece i demonstracje wewnątrz FSM, a nie za bramą. Masówki odbywały się najpierw na wydziałach ( narzędziownia, mechanika, spawalnia, lakiernia, montaż), a potem np. w Bielsku-Białej ludzie poszli pod BOT, gdzie była siedziba dyrekcji !

Podobnie było zanim doszło do najdłuższego w historii powojennej Polski strajku (57 dni) jaki odbył się w Zakładzie Nr2 FSM w Tychach w 1992 roku.

Przywódcy wiecu stali na historycznych już schodach wewnątrz tyskiego giganta i zachęcali załogę do walki o prawa pracownicze.

Wtedy to w 1992 roku rozbito załogę na tą strajkującą wewnątrz Z-d2 FSM w Tychach, a za bramą to demostrowali łamistrajki !!!

Niewiele się dzisiaj mówi o trzydniowym strajku już we Fiat Auto Poland jaki miał miejsce w 1994 roku w Biesku-Białej i w Tychach ( bo rozpowszechniane jest kłamstwo, że we FAP nigdy strajku nie było) i wtedy też najpierw wiecowano na wydziałach, a potem pod BOT .

Wiec organizowany za bramą w niczym nie szkodzi dyrekcji, bo w tym samym czasie w środku zakładu panuje jeszcze wieksza aktywność dozoru i REPO, a produkcja idzie w niezakłóconym tempie .

Wiec za bramą, to jest jak para w gwizdek parowozu, która robi hałas, ale nie daje rezultatu w postaci ruszenia lokomotywy do przodu.

Argumenty etatowych zwiazkowców, że bez zgody dyrekcji nie można organizować wiecu w czasie pracy są tylko próbą szukania alibi dla własnej nieudolności osób oddelegowanych do dzialalności zwiazkowej !

Obecna ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych faktycznie utrudnia zorganizowanie legalnego strajku, ale daje jedno zielone światło dla natychmiastowego strajku, bo przepis mówi, że taki strajk można zorganizować bez żadnych protokołów rozbieżności, bez referendum i bez mediacji czy innych procedur, w przypadku zwolnienia pracownika za działalność w obronie innych pracowników.

Wyobraźmy sobie, że związek zawodowy organizuje wiec wewnątrz FAP Tychy od 13.45 do 14.15, w którym uczestnioczą dwie zmiany pracowników, a następnego dnia kogoś zwolnią za udział w wiecu, albo za nielegalne opuszczenie miejsca pracy, to wtedy strajk można legalnie zorganizować zaraz po wręczeniu chociażby jednemu pracownikowi wypowiedzenia!

Znam dyrektorów FAP i żaden z nich nie byłby taki odważny, aby kogokolwiek zwolnić za udział w pikiecie, zorganizowanej wewnątrz Fiat Auto Poland, bo wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że wtedy już nie potrzeba ani listy pracowników ani referendum aby zatrzymać fabrykę i ogłosić strajk !

Protest wewnątrz zakładu ma również zupełnie inną siłę oddziaływania, bo wtedy poza kamerami mediów, pracownicy dużo swobodniej sie wypowiadają i mówią o swoich problemach, a przecież pikiety nie powinny być dla dziennikarzy lecz dla załogi !!!

Poza tym pikieta wewnątrz FAP w godzinach pracy bardziej skonsoliduje załogę, aniżeli zatrzymywanie na parkingu autobusów, którymi zmęczeni całą dniówką pracownicy wracają do odległych o niekiedy kilkadziesiąt kilomtrów domów i mieszkań.

Protestu nie organizuje się przeciw kierowcom autobusów, lecz przeciw dyrekcji, a zatem powinien się odbywać wewnątrz Fiat Auto Poland, a nie za bramą !

Wiecu nie organizuje się dla dziennikarzy, lecz dla załogi, a jak będzie strajk, to dziennikarze sami przyjadą tłumnie bez uprzedniego wykonania telefonów do redakcji różnych mediów na temat kolejnej pikiety za bramą.

Pamiętajmy, że za bramą w Tychach, to demonstrowali w 1992 roku łamistrajki !!!

Rajmund Pollak

2011-03-30 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej wchodzi coraz szerzej do polityki!

W ubiegłym roku pod pretekstem prowadzenia wykładu, profesor Jerzy Buzek reklamował kandydata PO na prezydenta Bielska-Białej.

Z kolei 25marca Roku Pańskiego 2011 na ATH „wykładał" szef śląskich struktur PJN europoseł Marek Migalski, a zaraz potem miało miejsce spotkanie interaktywne prowadzone przez tego politologa.

Zaczęło się oczywiście od hasła, że Polska jest najważniejsza, ale wkrótce potem dr Migalski stwierdził, że priorytetem polskiej prezydencji w UE powinno być doprowadzenie do stowarzyszenia Ukrainy z UE oraz tzw. „bumaga" czyli współpraca z Białorusią, Azerbejdżanem, Ukrainą I INNYMI WSCHODNIMI KRAJAMI.

Zapytałem pana europosła dlaczego nigdy nie zaprotestował przeciwko działaniom podejmowanym przez Ruch Autonomii Śląska ?

Pan dr Marek Migalski stwierdził, że nie uważa RAŚ za V-tą kolumnę , a lider RAŚ dr Gorzelik jest jego kolegą.

Na konkretne pytanie czy jest zwolennikiem, czy też przeciwnikiem RAŚ i organizowanych marszy autonomii, europoseł nie chciał odpowiedzieć !

Zadałem sobie wtedy, niewypowiedziane pytanie :

Co właściwie dla lidera śląskich struktur PJN jest najważniejsze ???

Wykład dr Migalskiego zawierał jednak również wręcz sensacyjne treści !

Otóż wg. jego opinii:

1. Międzynarodową interwencję wojskową w Libii zainicjował prezydent Francji, któremu sondaże poparcia spadły do 20% i tylko wygrana wojna może dać mu szansę na reelekcję do Pałacu Elizejskiego.

2. Spojeczeństwo polskie nie ma praktycznie żadnej kontroli nad tym co robią nasi eurodeputowani w europarlamencie !

3. W Unii Europejskiej następuje teraz renacjonalizacja interesów narodowych i solidarność ponadnarodowa już praktycznie nie istnieje!

4. Najwięcej z prawa veta korzystały duże kraje, a nie Polska.

Warto odnotować również taką informację, że eurodeputowany nie zawsze jest dopuszczony do głosu i większą szansę do prezentowania swoich stanowisk mają przedstawiciele dużych frakcji.

Najciekawszą częscią wykładu Pana Migalskiego, były fragmenty apolityczne, gdy ujawnił „od kuchni" jak wygląda marnotrastwo naszych podatków przez durne przepisy unijne, przez dwa parlamenty ( jeden w Strasburgu, drugi w Brukseli) oraz faktów wyłączania mikrofonów tym eurodeputowanym, których z jakichś względów jakiś lider nie chce dopuścić do głosu.

Gdy Pan Migalski zapytał studentów kto jest prezydentem Unii Europejskiej, to nikt nie wiedział.

Widać taka jest mizerota działań prezydenta UE, że nikt nawet nie wie jak on się nazywa.

Nie żałuję, że byłem na „wykładzie" dr. Migalskiego, ale zastanawiam się czy wyższa uczelnia jaką jest Akademia Techniczno Humanistyczna w Bielsku-Białej jest miejscem właściwym do uprawiania polityki ?

Po 1989 roku wyższe szkoły miały być już apolityczne i co z tej idei pozostało ?

Rajmund Pollak

2011-03-28 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Wczoraj podano w niektórych mediach, że jakiś smutas „na górze" zadecydował aby policjanci legitymowali wagarowiczów .

Dzisiaj mamy pierwszy dzień wiosny, który już tradycyjnie wiąże się z opuszczaniem lekcji przez dzieciaki i młodzież spragnioną wreszcie słońca, a nie siedzenia w najlepszych porach dnia w murach szkolnych.

Pomysł, aby do walki z wagarowiczami użyć Policji jest jeszcze jednym anachronizmem rodem z PRL-u.

Wtedy to właśnie ORMO i MO legitymowało w parkach każdego dzieciaka, który miał tornister na plecach i nie był w południe jeszcze w szkole.

Pamiętam jak mnie w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia dorwał dzielnicowy milicjant, gdy zamiast pójść do piątej klasy, pojechałem tramwajem na wagary do Cygańskiego Lasu.

Powrót miałem luksusowy, bo samochodem marki „Warszawa" z niebieskim „kogutem" na dachu, ale funkcjonariusze ciężko się zdziwili, bo zastali w mieszkaniu tylko moją babcię Paulinę, która pamiętała czasy cesarza Franza Josefa, a potem przeżyła dwie wojny światowe.

Babcia zamiast mnie skarcić, to powiedziała milicjantom że widać bardzo się nudzą, bo zamiast łapać oszustów i bandytów, bawią się w podchody z dzieciakami !

Dzielnicowemu powiedziała jeszcze na odchodne, że uczeń bez wagarów, to jest jak żołnierz bez karabinu.

Warto wiedzieć, że ludzie, którzy w dzieciństwie ani razu nie byli na wagarach, potem gdy już zasiądą w rządzie albo na odpowiedzialnych stanowiskach w Policji, to są mało tolerancyjni, bez poczucia humoru, niewyrozumiali i określa się ich mianem sztywniaków lub służbistów!

Dlatego apeluję do Policji, aby ścigała aferzystów, oszustów, złodziejaszków, bandytów, morderców, natomiast dzieciaki i młodzież na wagarach zostawiła w spokoju !!!

Wiosną, młody organizm potrzebuje słońca i swieżego powietrza oraz.... zasmakowania zakazanego owocu jakim są wagary !

Rajmund Pollak

2011-03-21 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

„Podbeskidzie" Bielsko-Biała było lepsze w dwumeczu z krakowską Wisłą i zakwalifikowało się do półfinału Pucharu Polski piłki nożnej.

Jest to wielki sukces i warto uczynić ukłon w stronę wspaniałych kibiców jakich posiada ta drużyna piłki kopanej.

Fani "Podbeskidzia", to najbardziej kulturalni kibice w całej Polsce i całej Europie !

Policja i ochraniarze mają praktycznie niewiele roboty i mogą spokojnie oglądać (za darmo) zmagania piłkarzy, bo kibice są grzeczni, kulturalni, trzeźwi i nawet nie używają brzydkich słów.

Podam kilka przykładów okrzyków na stadionie miejskim w Bielsku-Białej :

„Ponad nami tylko góry" ! , " My chcemy gola" ! , " Jeszcze jeden, jeszcze jeden „! i oczywiście: "Podbeskidzie, Podbeskidzie !!!"

Żadnych wulgaryzmów i żadnych obraźliwych słów w stronę sędziego.

Wszyscy górale słyną od lat z wysokiej kultury kibicowania, co widać również na skoczniach narciarskich w Szczyrku, w Wiśle, w Zakopanem i w całej Europie .

Przy takich kibicach również Podbeskidzie jako region, jest coraz bardziej szanowane w całej Polsce.

Rajmund Pollak

2011-03-19 | Dodaj komentarz
kibic
2011-03-29 17:58:58
To może Pana stać na taką wielkoduszność i te gratulacje skieruje Pan też do szefa Podbeskidzia, Prezesa Okrzesika? Tyle razy go Pan krytykował, to teraz można pochwalić, bo to się chyba samo nie dzieje. A promocja dla miasta i regionu niesamowita, Gorzelik musi codziennie czkawki dostawać jak wszędzie czyta "Podbeskidzie to, Podbeskidzie tamto" :-)
Rajmund Pollak
2011-03-30 08:43:57
@ kibic zapewniam Pana, że prezesowi klubu "Podbeskidzia" Okrzesikowi, przy najbliższej okazji pogratuluję osobiście sukcesu w Pucharze Polski w piłce nożnej.

Gdyby żółw spotkał się ze ślimakiem w okolicy kościoła św. Stanisława w Bielsku-Białej w okresie rozpoczęcia remontu ul. Sobieskiego, to zanim ten remont się zakończy dotarliby już do Pragi, a może nawet do Paryża, gdzie uwielbiają zarówno żółwie jak i ślimaki.

Ekipy budowlane pracują jak na starych filmach, puszczonych w zwolnionym tempie, a przez to ulica Zapłocie Duże stała się najbardziej dziurawą i najniebezpiczniejszą dla dzieci podążajacych do szkoły i do przedszkola w Starym Bielsku, z których wyrosło aż trzech radnych w mieście !

Może warto aby radni, czasami wysiedli ze swoich samochodów i przeszli się ze dwa razy na spacer z małym dzieckiem we wózku od kościółka w Starym Bielsku aż do strażnicy OSP, ulicą Zapłocie Duże o 7.oo rano lub ok. 14.oo ?

Rajmund Pollak

2011-03-17 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 533067
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Niepodległość Polski i Województwo Bielskie - oto jest zadanie ! , blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała